علائم کمبود ویتامین سی

علائم کمبود ویتامین سی

بدن برای رشد و ترمیم بافت ها، بهبود زخم، جذب آهن، استحکام استخوان ها و... نیاز به ویتامین سی دارد. مهمترین منابع ویتامین سی میوه ها، سبزیجات و مرکبات هستند. ویتامین سی به تولید کلاژن کمک می کند. بدن برای ساخت پوست، عروق خونی تاندون، غضروف و ... نیازمند کلاژن است.

کمبود بیش از حد ویتامین سی مشکلات جدی به دنبال دارد. ما در این مقاله به بررسی علائم کمبود ویتامین سی در بدن پرداخته ایم.

مشکلات در لثه ها و دندان ها

همانطور که گفته شد، ویتامین سی باعث تولید کلاژن در بدن می شود. یکی از علائم کمبود شدید ویتامین سی در بدن، خونریزی لثه است، چرا که بخشی از لثه از کلاژن ساخته شده است. از طرفی دیگر ویتامین سی نوعی آنتی اکسیدان است که از التهاب جلوگیری می کند، به همین دلیل کمبود آن باعث التهاب در لثه ها می شود. همچنین کمبود ویتامین سی باعث  شل شدن و افتادن دندان ها می شود.

خونریزی از بینی

کمبود ویتامین سی باعث ضعف عروق خونی می شود، دلیل این ضعف هم کمبود ماده کلاژن است که استحکام رنگ های خونی به آن وابسته می باشد. این مورد باعث پارگی رگ های کوچک داخل بینی شده و خونریزی از بینی را به دنبال دارد.

پوست و موی خشک

بدن برای تولید کلاژن وابسته به ویتامین سی است. پوست و مو برای شادابی و استحکام نیازمند کلاژن هستند. بنابراین کاهش ویتامین سی در بدن باعث خشکی و زبری پوست شده و استحکام مو را کاهش می دهد. 

طولانی بودن مدت ترمیم زخم ها

بدن برای ترمیم زخم ها نیازمند ویتامین سی است. کمبود ویتامین سی باعث کاهش تولید کلاژن شده و استحکام بافت ها را کاهش می دهد. به همین دلیل ترمیم زخم ها با تاخیر انجام می شود.

موخوره

کمبود ویتامین سی باعث خشکی مو و موخوره شده و موها را ضعیف و شکننده می کند.این مورد نیز به دلیل کمبود کلاژن می باشد. 

کمبود آهن

ویتامین سی به بدن در جذب آهن کمک می کند. بنابریان کمبود ویتامین سی باعث افت میزان آهن در بدن می شود. 

افزایش وزن 

کمبود ویتامین سی باعث کاهش روند سوخت و ساز بدن شده و افزایش وزن را به دنبال دارد.  همچنین کمبود ویتامین سی ممکن است باعث خستگی مزمن نیز شود.

کبودی پوست

برخی افراد به راحتی دچار کبودی در بخش های مختلف بدن می شوند. پاره شدن عروق خونی زیر پوست باعث کبودی پوست می شود که دلیل آن کمبود کلاژن است.